Twoja przeglądarka ma wyłączoną opcję obsługi skryptów Java.

Co to jest efektywność energetyczna

Termin efektywność energetyczna jest używany przez media praktycznie bez przerwy. Pokazuje to wagę problemu i skalę możliwości jego rozwiązania. Warto sobie uświadomić, że efektywność energetyczna to nie jest materiał lub urządzenie. To znacznie więcej i nie wiąże się jedynie z techniką. To także sposób postępowania i nawyki życia codziennego. Oczywiście, nie da się oszczędzać energii w domu źle wybudowanym, nie zaizolowanym i nie wyposażonym w sprawną instalację grzewczą. Ale można też dużo energii zmarnować niewłaściwie wykorzystując najwyższej klasy urządzenia i to mieszkając w energooszczędnym domu.

Elementy energooszczędnej układanki

Jeżeli poprawnie złożymy nasze energooszczędne puzzle, możemy liczyć na znaczne oszczędności energii, komfort i przyjemność mieszkania w sposób efektywny energetycznie. Musimy jednak odpowiednio wcześnie zadbać o:

  • właściwe określenie naszych potrzeb mieszkaniowych,
  • przyjęcie właściwych rozwiązań technicznych w budynku,
  • właściwe usytuowanie i rozplanowanie pomieszczeń,
  • zapewnienie wykorzystania darmowych źródeł energii (np. słońce),
  • wykształcenie nawyków i przyzwyczajeń służących oszczędność energii.

Właśnie w budownictwie (i nie chodzi tu o powstawanie budynków, ale o ich użytkowanie) leżą znaczne możliwości ograniczenia zużycia energii, a co za tym idzie oszczędności pieniędzy i ochrony środowiska naturalnego.

Więcej w sekcji Energooszczędny dom

Audyt energetyczny sposobem na efektywność energetyczną