Twoja przeglądarka ma wyłączoną opcję obsługi skryptów Java.

Energia wiatrowa

Wiatr jest obok energii wodnej jednym z największych źródeł energii odnawialnej. Według stanu na koniec roku 2005 produkcja energii wiatrowej na świecie wyniosła 105.629 GWh, czyli 105.629.000.000 KWh, z czego w Europie wyprodukowano 70.349.000.000 KWh za pomocą turbin wiatrowych. Tak duży udział Europy w światowej produkcji energii odnawialnej pozyskiwanej z wiatru jest wynikiem tzw. Zielonej Karty, dokumenty Unii Europejskiej, w którym jasno określono cel wzrostu udziału produkcji energii z odnawialnych źródeł energii w strukturze całkowitej produkcji do 12% do 2010 roku. Czas wiec teraz na każdego z nas. 

Budowa siłowni wiatrowych


Aktualne siłownie wiatrowe zbudowane są na tych samych zasadach i bardzo do siebie zbliżone. Zazwyczaj mają wirnik trójpłatowy, rzadko kiedy spotyka się dwupłatowy. Wirnik jest zamocowany na wale za pomocą piasty. Całość zamocowana jest w tzw. gondoli wykonanej ze stali lub tworzyw sztucznych. Gondola z wirnikiem tworzy maszynownie elektrowni wiatrowej i jest zamocowana na wieży rurowej. W zależności od warunków klimatycznych stawia się wieże od 40 do 100m wysokości. Wewnątrz wieży rurowej znajduje się serwomechanizm kierunkowania elektrowni, który ustawia wirnik w kierunku wiatru. Płaty wirnika, poruszane za pomocą wiatru, obracają wał, który za pomocą skrzyni przekładniowej porusza generator energii elektrycznej.

Warunki w Polsce

W Polsce energie wiatrowe powstają powoli. Najbardziej korzystne tereny znajdują się na północy, natomiast najmniej na południu i wschodzie.

Mapa warunków wiatrowych

Audyt energetyczny sposobem na efektywność energetyczną