Twoja przeglądarka ma wyłączoną opcję obsługi skryptów Java.

Jak eksploatować dom

Gdy wybudujemy dom pragniemy jak najszybciej w nim zamieszkać. Kupujemy do niego meble, lampy, dywany, artykuły gospodarstwa domowego i wprowadzamy się, wiedząc że dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań i urządzeń nasz dom będzie tani w eksploatacji.

Jednakże również w takcie samego użytkowania możemy wpłynąć na wzrost bądź obniżkę zużywanej energii. Tyczy się to głównie artykułów gospodarstwa domowego oraz oświetlenia i sprzętu RTV.

Każdy z nas rozsądnie korzystając z podstawowych sprzętów w domu jest w stanie zaoszczędzić  sporo energii. Na przykład otwierając chłodziarki tylko na tak długo jak jest to nam potrzebne, ustawiając odpowiednie temperatury w chłodziarce i zamrażarce, czy tez rozmrażania produktów w lodówce.

Pranie i mycie czyli pralki i zmywarki

Korzystając z pralki pamiętajmy, by wybierać programy ekonomiczne, unikać prania   w najwyższej temperaturze, prać tylko gdy zgromadzimy pełny ładunek do prania. Podobnie w przypadku korzystania ze zmywarek - zmywajmy rzadziej by w pełni wykorzystać pojemność zmywarki, używajmy krótkich i ekspresowych programów.

Robiąc obiad...

Gotując i przygotowując posiłki wykorzystujemy kuchenki, mikrofalowe lub elektryczne czy gazowe. Postępując według kilku podstawowych zasad możemy w łatwy i prosty sposób ograniczyć zużycie energii. Unikajmy częstego otwierania piekarników w trakcie pracy, gotujmy z przykrywkami w małych ilościach wody, starajmy się używać naczynia o gładkich, dobrze przewodzących dnach, czy też wykorzystujmy szybkowar w przypadku dłuższego gotowania.

Sztuczne słońce

Codziennie pracując czy też wypoczywając używamy sztucznych źródeł światła. Winniśmy zwrócić uwagę na to jakie żarówki posiadamy w domu - tradycyjna żarówka o mocy 60 W może zostać zastąpiona przez kompaktową żarówkę, która zużywa tyko 11 W. Na poziom światła ma również wpływ otoczenie, czyli kolor ścian i sufitów - jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydają się jaśniejsze i wymaga mniejszej ilości żarówek. Jednakże najważniejszym działaniem jest wyłączanie niepotrzebnych źródeł światła oraz odpowiednie dopasowanie ilości i mocy żarówek do pomieszczeń z montażem tzw. wyłączników  ściemniaczy.

Stand-by

W dzisiejszym domu występuje wiele urządzeń RTV. Radioodbiorniki, komputery, telewizory, kina domowe, wieże stereo to sprzęty zużywające duże ilości energii nawet w stanie spoczynku, tzw. Stand-by. Moc takich urządzeń w stanie stand-by może wahać się w granicach od 0,5 W do 35 W. Dlatego też starajmy się wyłączać owe urządzenia   z prądu, kiedy wychodzimy z domu, kiedy jesteśmy w domu a nie korzystamy z danych urządzeń. Działania zmierzające do zmniejszenia zużycia energii, głównie prądu elektrycznego w trakcie użytkowania nie mają aż takiego wpływu jak instalacje i przegrody, jednakże każdym nawet najmniejszym działaniem obniżamy emisję dwutlenku węgla powstałego w wyniku produkcji energii.

Indywidualne doradztwo

Chciałbyś przeanalizować swój projekt? Poprawić go pod względem energetycznym? A może planujesz modernizację? Skorzystaj z indywidualnego doradztwa.

Audyt energetyczny sposobem na efektywność energetyczną