Twoja przeglądarka ma wyłączoną opcję obsługi skryptów Java.

Praktyczne rady

Pewien potencjał jest ukryty w elementach naszego domu, które pozornie nie mają z oszczędnością energii żadnego związku. Te elementy przy właściwym wykorzystaniu mogą nam pomóc znaleźć dodatkowe oszczędności energii i poprawić komfort użytkowania domu. Zaletą proponowanych rozwiązań jest to, że podnoszą ogólny komfort a przy okazji pomagają oszczędzać energię.

Żaluzje zewnętrzne

Są jeszcze mało popularne. A niesłusznie. Regulowane żaluzje zewnętrzne mogą w zasadniczy sposób podnieść komfort użytkowania domu. Wystarczy ustawić je odpowiednio, aby latem ograniczyć dostęp słońca do pomieszczeń i zabezpieczyć się przed przegrzaniem wnętrza domu.

Rolety zewnętrzne

Często stosowane rolety oprócz zabezpieczenia domu pozytywnie wpływają na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania, a mogą również chronić przed przegrzaniem. Zimą – zwłaszcza nocą należy je opuścić. Pomiędzy szybą a roletą powstaje zamknięta (do pewnego stopnia wynikającego ze szczelności rolet) warstwa powietrza. A jak wiadomo – powietrze jest najlepszym izolatorem. Tak więc dostajemy dodatkową izolację i to w miejscu gdzie jest najbardziej potrzebna – gdyż pod względem izolacyjności okna mają zazwyczaj kilka razy gorsze parametry niż ściana zewnętrzna. Ograniczamy więc straty ciepła przez najsłabsze elementy budynku. Latem rolety też mogą pomóc. Słońce najsilniej operuje w południe, kiedy jest najwyżej. Jeżeli opuścimy rolety tak, aby jeszcze nie tracić pięknego widoku naszej działki, ale zasłonić górną część okna – znacząco ograniczymy ilość ciepła dostarczanego od wnętrza domu z promieniowaniem słonecznym. I klimatyzacja (jeżeli ją posiadamy) będzie pracować z mniejszą mocą. Lub po prostu będzie przyjemnie chłodniej.

Jeżeli mamy duże okna i jest ich sporo – już na etapie budowy możemy się zastanowić nad elektrycznym sterowaniem rolet. A jeżeli już to zrobimy – koniecznie poprowadźmy przewody do sterowania centralnego. Jasne – to wszystko kosztuje. Ale jeżeli budujemy dom na lata – to może warto. Potem będzie łatwo zamontować centralny sterownik rolet i cieszyć się komfortem jaki daje automatyka: 7 rano – rolety w górę, śniadanie z widokiem na zaśnieżony ogród. 7:45 – wychodzimy do pracy, szkoły, rolety zamykają się, tracimy mniej ciepła. Wracamy o 17 i dom wita nas odsłaniając okna. Potem o 22 rolety zamykają się na noc i znowu ciepło wolniej ucieka z domu. Z praktycznego doświadczenia znajomych – jedną roletę warto zostawić ze sterowaniem ręcznym (aby nie opuszczała się autoamtycznie). Inaczej romantyczny wieczorny spacer do ogrodu może zamienić się w długie oczekiwanie na specjalistę, który otworzy rolety, i to nie za darmo…)

Roślinność na działce

To kolejny trik który pozwala „zautomatyzować” dawkowanie energii słonecznej do domu. Latem nie potrzebujemy jej zbyt dużo, i tak jest ciepło (zazwyczaj…). Zimą natomiast warto wpuścić do domu jak najwięcej słońca i ciepła które daje. Zatem posadźmy od południa, przed przeszklonymi pomieszczeniami drzewa liściaste. Latem liście zablokują dostęp promieni słonecznych do domu i nie dopuszczą do przegrzania, nie będziemy więc musieli tak intensywnie ratować się klimatyzacją lub męczyć się w rozgrzanych pomieszczeniach. Zimą liście opadną i nic nie będzie blokować swobodnego dostępu słońca do pomieszczeń. Będą się one naturalnie ogrzewać, co wspomoże główny układ grzewczy.

Indywidualne doradztwo

Chciałbyś przeanalizować swój projekt? Poprawić go pod względem energetycznym? A może planujesz modernizację? Skorzystaj z indywidualnego doradztwa.

Audyt energetyczny sposobem na efektywność energetyczną